Biała Woda w zimie

Atrakcje w Szczawnicy- Biała Woda w zimie.
W nowym roku, z nowym „pawerem” w sobotnie popołudnie wybieram się na spacer do następnego atrakcyjnego miejsca w Szczawnicy. Pogoda nie jest tak idealna jak w przypadku wycieczki na Bryjarkę, no ale w końcu jest sobota i trzeba ruszyć cztery litery zza biurka. Za cel obrałem dzisiaj Jaworki, a konkretnie rezerwat Biała Woda. Rezerwat powstał 1963 roku i obejmuje 33,7 hektara na wschód od Jawerek, w Małych Pieninach. Co ciekawe to właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt Pienin- Wysoka (1052 m n.p.m.). Większość ludzi przyjeżdżających w Pieniny zna Trzy Korony, Sokolicę, Przełom Dunajca. Potwierdzaja to moje obserwacje z wędrówek po Pieninach, ilość turystów zdobywających Wysoką jest znacznie mniejsza niż Trzy Korony. Ma to swoje zalety, czyli brak kolejki, opłat i mniejsze tłumy na szlaku. Doskonale przygotowana trasa turystyki pieszej oraz rowerowej (wyłączona z ruchu pojazdów), liczne ławeczki, na których można usiąść i odpocząć sprawia, że jest to idealne miejsce do spacerów oraz aktywnego wypoczynku. Trasa jest łatwa i miła dla oka wiec nie dziwi, że często można tutaj spotkać rodziny z małymi dziećmi w wózkach ( teraz sanki i jabłuszka) , ludzi starszych, i osoby niepełnosprawne.

Ze Szczawnicy jedziemy na wschód ok 6 km do Jaworek , tam w centrum (obok restauracji Bacówka) skręcamy w prawo a następnie w lewo. Po drodze mijamy z lewej „Muzyczną Owczarnie” a z prawej zabudowania dawnego IMUZ-u. Aktualnie znajduje się tam stadnina a niektóre budynki przystosowywane są na potrzeby obsługi ruchu turystycznego (noclegi, restauracje). po następnych parudziesięciu metrach po lewej widzimy dawne zabudowania miejscowej mleczarni i tutaj kończy się asfalt.

Dotychczasowa wąska asfaltowa droga, przechodzi w jeszcze węższa drogę gruntową i dojeżdżamy do zakazu ruch, tam ostatni Łemek (p.Filip Ikoniak) prowadzi prywatny parking. Parkujemy samochód i już na parkingu mamy pierwsza z atrakcyjek, czyli kapliczkę.

Rezerwat Biała Woda wita nas estetycznym zadaszonym pawilonem PPN z opisami przyrody , mapami rezerwatu i praktycznymi poradami, a dla zmęczonych stoły i ławeczki. Tuż za wejściem do rezerwatu możemy zobaczyć pierwszą skałę zwana Czubatą. Wędrując w górę doliny przystajemy aby podziwiać szczególnie malownicze miejsce Wąwóz Międzyskały. W tym miejscu potok tworzy liczne kaskady, bystrza i niewielkie wodospady.
http://nocleginaplus.pl/zapytanie

Powyżej widzimy następną atrakcyjną skałę zwana ze względu na swe ubarwienie Czerwoną. Po trochę większym podejściu droga w dolinie potoku dochodzi do Kociubylskiej Skały, tam odbija w kierunku grzbietu i Przełęczy Rozdziela oddzielającej Pieniny od Beskidu Sądeckiego. Tujat kończymy sobotni spacer w Małe Pieniny i tą samą drogą wracamy do parkingu. Szczawnica rowerem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>