Zabytkowa kwant uzdrowiska

Zabytkowa część uzdrowiska Szczawnica wyprowadza przede wszystkim z terminów, kiedy egzystowała ona właściwością Szalayów plus znajduje się w okolicach Placu Dietla. Kieruje aż do niej ulica Zdrojowa, na początku której stoi tępa rezydencja Englander, której miano pochodzi od czasu jej żydowskiego właściciela. Wyżej niedaleko Uzdrowiskowej znajduje się agregat sanatoryjny pochodzący z czasu międzywojennego zaś lat powojennych. Kończy się płeć słaba budynkiem Nowego Domu Zdrojowego oraz pijalnią wódź „Magdalena” dodatkowo „Jan”.
Ulica zdrojowa wiedzie do Placu Józefa Dietla, na którym w 1865 roku Józef Szalay wystawił monument na rzecz tego podstawowego propagatora polskich uzdrowisk. Bezpretensjonalny obelisk utajony istnieje pośród krzaków. Wobec placu znajduje się najokazalszy budowla starej Szczawnicy – no tak mieniony Pałac, wykonany dzięki Szalaya na położeniu dotychczasowego Domu Zdrojowego z czasów Kutschery. Natychmiast znajduje się w niem Muzeum Pienińskie. Za przedtem z kole rozmieszcza się rezydencja Ukrainka założona w końcu XIX wieku dzięki Stanisława Eliasza-Radzikowskiego. Niedużo na dole Dworu stoi budowla byłej kancelarii uzdrowiska zaś metalowa altana kryjąca wykorzystywane w tej chwili zdrój „Waleria”. Szczyptę dalej w stronę Skweru Uzdrowiskowego obejmuje się z kolei kaplica zdrojowa z połowy XIX sklecona w stylu neogotyckim. Idąc wyżej w kierunku parku oszukamy się z kolei na para obiekty spięte spośród działalnością hrabiego Adama Stadnickiego. Przy kaplicy znajduje się inhalatorium i powyżej placem Dietla murowane sanatorium Modrzewie.
Stara ilość uzdrowiska Szczawnica to śliczne lokalizacja na spacer. Zadbane powietrze, niewysoka, w masywnej ilości drewniana zabudowa oraz bałamutny koloryt górzystego kurortu Szczawnica dowodzą idealne przetrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>